wtorek, 14 stycznia 2014

Język cerkiewnosłowiański w Kościele


Pod tekstem o języku łacińskim w Kościele z 17 grudnia pojawiło się pytanie: "A wiesz jaka jest sytuacja cerkiewnosłowiańskiego na Wschodzie?" 

Proste porównanie łaciny w Kościele Zachodnim do cerkiewnosłowiańskiego w Kościele Wschodnim nie jest możliwe. 
W Kościele Zachodnim jest jedna liturgia (z malutkimi wyjątkami, jak np. ryt ambrozjański w Mediolanie czy starohiszpański w Toledo), w Kościele Wschodnim trzeba by długo wyliczać różne Ortodoksje. Od tych powstałych z nieakceptacji Soboru w Efezie, albo tych, którzy nie uznali Soboru w Chalcedonie (6 Kościołów orientalnych), porzez całą rodzinę kościołów prawosławnych rytu bizantyjskiego (łącznie 14 autokefalicznych i kilka innych tzw. niekanonicznych). Na koniec wyliczania trzeba by jeszcze podkreślić, że w łonie Kościoła katolickiego mamy 15 większych i kilka mniejszych Kościołów orientalnych. To tzw. Katolickie Kościoły Wschodnie, które pozostają w jedności z papieżem. 

Przy okazji: Nie można twierdzić, że w Kościele katolickim księża zobowiązani są do celibatu. Celibat nie należy do istoty kapłaństwa, ale jest tradycją i normą związaną z rytem. Celibat zatem zobowiązuje, ale w Kościele Zachodnim, czyli upraszczając w naszym rycie rzymskim. 

Podobnie jak z celibatem sprawa ma się również z językami - zależy od rytu. Więcej nawet, bo w ramach np. rytu bizantyjskiego sprawuje się dziś liturgię w wielu językach, także współczesnych. 

Gdy myślimy o Kościele Prawosławnym to najczęściej mamy na myśli wspomniane wyżej 14 Kościołów autokefalicznych. Najczęściej: Rosję, Serbię, Grecję, Bułgarię, Rumunię... 

W Rosji liturgia sprawowana jest w języku cerkiewnosłowiańskim. Przed dwoma tygodniami jednak patriarcha Cyryl ogłosił tłumaczenie Biblii i ksiąg liturgicznych na rosyjski, co może oznaczać w perspektywie zmianę języka w liturgii. 

W Rumunii poprzez burzliwe dzieje, liturgia była sprawowana raz po cerkiewnosłowiańsku, potem po rumuńsku, potem po grecku, a dziś znów po rumuńsku. W studium dla duchownych obowiązuje roczny kurs cerkiewnosłowiańskiego, co pozwala na powierzchowną orientację. 

W Patriarchacie serbskim obowiązuje w liturgii serbski, w Bulgarii natomiast cerkiewnosłowiański. 
W Patriarchacie w Konstantynopolu obowiązuje grecki, w Patriarchacie Aleksandryjskim również grecki, ale liturgia sprawowana bywa po arabsku, a także w różnych językach afrykańskich. 

Można się pogubić. Pozdrawiam. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz